İlk o isme Bakan olacağı söylenmiş! Ne Şimşek ne Yılmaz...

Geçtiğimiz akşam Çankaya Köşkü'nde açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ne dair yeni detaylar ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakan olacağını ilk o isme haber vermiş...

GÜNDEM 05.06.2023, 12:05
1
İlk o isme Bakan olacağı söylenmiş! Ne Şimşek ne Yılmaz...
28 Mayıs seçim sonuçlarına göre yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabineyi geçtiğimiz gün Çankaya Köşkü'nde açıkladı. Kamuoyuna duyurulan yeni kabine üyeleri, bakan olacaklarını bu kez son dakikada değil daha evvel öğrendikleri ortaya çıktı. Önceki uygulamalarda, bazı bakanlar bakan olduklarını, son dakikada veya kabine açıklandığı anda televizyon ekranlarından duyuyordu.Edinilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi konusundaki istişarelerini perşembe günü tamamladı ve listeye son şeklini verdi. Kabineye girecek isimler de bu aşamadan sonra bilgilendirilmeye başladı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan kabineye gireceği konusunda diğer tüm bakanlardan önce haberdar edildi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanan Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek, perşembe günü akşam saatlerinde bilgilendirildi.
Diğer bakanların büyük bölümüne ise cuma günü öğlenden itibaren haber verildi. Cuma akşam saatlerinde bazı bakanlar Beştepe'ye davet edilerek, bilgi verildi ve Cumhurbaşkanı açıklayana kadar, bakan olduklarının kimseyle paylaşılmaması istendi. İl dışında bulunan isimler de Ankara'ya davet edildi.
Önceki uygulamalarda bazı isimler, bakan olduklarını kabine açıklanmadan çok kısa bir süre önce öğrenirdi. Geçmiş uygulamalarda, bakan olduklarını televizyon ekranlarından duyan örnekler de olmuştu.

Yeni atanan bakanların, 7 Haziran Çarşamba günü TBMM'de yemin etmeleri bekleniyor.
Milletvekili seçilen eski bakanlar ise, yeni kabine açıklanmadığı için cuma günü yapılan törende yemin etmemişlerdi.
Eski bakanlar bu hafta içinde TBMM Genel Kurulu'nda yemin edecekler.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 27 Eylül 2023
İmsak 05:04
Güneş 06:23
Öğle 12:35
İkindi 15:58
Akşam 18:37
Yatsı 19:51
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı