Muharrem İnce canlı yayında 2. turda kimi destekleyeceğini açıkladı

Muharrem İnce, NTV yayınında ikinci turda Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu kalırsa Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini ima etti. "Ne yapacağımı da bütün millet tahmin eder." dedi.

GÜNDEM 05.05.2023, 23:10
5
Muharrem İnce canlı yayında 2. turda kimi destekleyeceğini açıkladı
NTV televizyonunda yapılan bir programa konuk olan Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, ikinci turda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu arasında bir seçim olması durumunda hangi adayı destekleyeceği konusunda açıklamalarda bulundu. İsim vermeden, Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceği sinyalini veren İnce, "Ben gereğini yaparım zamanı gelince. Ne yapacağımı da bütün millet tahmin eder." ifadelerini kullandı. İnce, Kılıçdaroğlu'na karşı bir aday çıkarmayacaklarını ve seçimlerde birlik olunması gerektiğini de sözlerine ekledi. Bu açıklama, seçimlere yönelik siyasi atmosferde önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.
Muharrem İnce'nin sorulara verdiği yanıtlar şöyle;

21 yıllık iktidarın normalde baraja takılıyor olması lazım. Hala CHP'nin yaptığı anketlerde dahi birinci parti AK Parti çıkıyorsa ortada bir sorun bir başarısızlık var demektir. Yani bu 6'lı masa doğru kurulmamıştır. Bu masa böyle olmamalıydı, 3'lü masa olmalıydı; CHP, İYİ Parti ve Memleket Partisi. O zaman ne Türklük tartışması olurdu, ne Anayasa'nın ilk 4 maddesi tartışması ne de tarikat tartışması olurdu.
Şimdi bakıyorum, CHP ve İYİ Parti hariç diğerlerinin yüzde 1 oyu bile yok. Anketlerde 0,1 görünmeyen parti Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı alıyor, milletvekilliği alıyor, Bakanlık alıyor. Hiçbir katkıları yok. Oyu olmayan partilere makam dağıtılmasına karşı çıkıyorum Bu doğru değil, yanlış yapıyorsunuz. Biz size Memleket Partisi olarak destek verelim. Ben onları atın beni alın da demiyorum. Benim cumhurbaşkanlığı, bakanlık talabim yok. İki gerekçem var; Bir güvenmiyorum onlara onlarla hiçbir iş yapamazsınız. Babacan diyor ki İkinci tura kalırsam ben ona oy vermem. Erdoğan'ın 18 sene bakanlığını genel başkanlık yardımcılığını yapmışlar, ben onlara güvenmiyorum. Diğer gerekçem ise bu 21 yılın hesabı sorulacak mı? Özelleştirmelerin, Telekom'un Suriyelilerin hesabı sorulacak mı? Kılıçdaroğlu, Ali Babacan'ı yüce divana gönderecekti, şimdi Cumhurbaşkanı yardımcısı yapıyor. Oy istiyorsan Memleket Partisi var. Eğer dertleri Erdoğan'ı kazandırmaksa onu bilemem. Benim hayatım Erdoğan'la mücadele ederek geçti.
7 Cumhurbaşkanı yardımcısı olmaz. Bunlara danışman makam odası yardımcıların da yardımcıları olacak. Bu kadar israf fazla. Erdoğan'a kızıyorlar israf yapıyor diye bu daha da israf. Yalnızca Akşener Cumhurbaşkanı yardımcısı olsun.
Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki '418 milyar dolar para çalındı' diyor, 'bunu geri alacağım' diyor. Bu 2002'den itibaren mi yoksa 2019'dan sonra mı? 2019'dan sonra ise bunu soramazsın, yapamazsın. Nasıl yapacaksın? Sayın Kılıçdaroğlu seçildi, Ali Babacan da yardımcısı oldu. Bunun hesabını nasıl soracaksın, Ali Babacan ve Davutoğlu'nu da yargılaması lazım.Peki Babacan Cumhurbaşkanı Yardımcısı olduğu zaman affedecek buna mecbur, yoksa Babacan ve Davutoğlu'nu da yargılaması lazım. Süleyman Şah Türbesini geri getireceğim diyorsun onu kaçıranı Cumhurbaşkanı yardımcısı yapıyorsun. Bu iş yürümez. 
Oy yoksa makamları neden dağıtıyorsun. 14 Mayıs'ta göreceğiz ne kadar oy aldıklarını.
Yok öyle bir şey. Davutoğlu'nun muhalefetinden muhalefet mi olur? Davutoğlu bu ülkedeki 18 yılın sorumlusu, Suriyelilerin sorumlusu. Türkiye'nin ekonomisini Ali Babacan yönetmedi mi? 'Eğer ben kuklaydım Erdoğan ne dediyse ben onu yaptım' diyorsa bir şey diyemem. 
Yani şimdi birinci turu görmeden ikinci turu konuşmamak lazım ama Memleket Partisi'nin üyeleri genelde gençlerden, üniversite mezunu insanlardan oluşuyor. Bunlar aklı başında insanlar. Gereğini yapacaklardır. O konuda kuşkum yok. Erdoğan gitmeli, yoruldu. Ama benim gönlüm ister ki ben kalayım. Ben seçileyim isterim. Ben gereğini yaparım zamanı gelince. Ne yapacağımı da bütün millet tahmin eder.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 10 Haziran 2023
İmsak 03:28
Güneş 05:12
Öğle 12:43
İkindi 16:34
Akşam 20:04
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı