Selçuk Geçer net konuştu: Dört gün sonra ters köşe olacaksınız!

Selçuk Geçer elinde dolar olanlara dikkat çeken bir çağrıda bulundu. Geçer, 21-22 Mart'ta yapılacak FED toplantısının piyasalarda şok etkisi yaratacağını iddia etti.

EKONOMİ 18.03.2023, 10:00
Selçuk Geçer net konuştu: Dört gün sonra ters köşe olacaksınız!
Dolarda hareketlilik devam ediyor. Ekonomist Selçuk Geçer14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerden önce Türkiye'de radikal bir dolar artışı yaşanmasının 'sürpriz' olacağını açıkladı.
Geçer, buna karşın aylardır dolar için psikolojik sınır olan 19 bandının üstüne çıkılmasına da dikkat çekerek "Dolar uçurumun kıyısında" uyarısında bulundu.
Ekonomist Geçer 21-22 Mart'ta yapılacak FED toplantısı için haftalar öncesinde oluşan piyasa beklentisinin 25-50 baz puanlık artış olduğunu aktardı. 
Geçer şöyle konuştu:

Geçmişte dolar konusunda yaptığı sansasyonel açıklamaları nedeniyle BDDK tarafından hakkında şikayette bulunulan Geçer, AKP'nin seçimi kazanması ve "Faiz Sebep Enflasyon Sonuçtur" yaklaşımını terk etmemesi halinde, Haziran sonrası süreçte doların önce 26 lira, Aralık sonuna kadar ise 40 liralara kadar ulaşmasının sürpriz olmayacağını belirtti.
Bu tahminini iddialı bulanlara İngiltere merkezli bankaların raporlarını incelemelerini tavsiye eden Geçer, uluslararası finans kuruluşlarının beklentisinin bu olduğunu hatırlatarak, söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizdi.
"Powell'ın açıklamaları ortada. Birkaç bankanın batması ve altın ile kripto paralardaki yükselişin ardından, haklı olarak, 21-22 Mart tarihli FED toplantılarından da bankaları zora sokacak bir kararın çıkmayabileceği dillendirilmeye başlandı. ABD'de önemli olan, saygınlığı bulunan bazı finans kuruluşlarından da faiz artırımının yapılmamasına yönelik beklenti raporları geldi bu hafta içinde. Buna göre kendini fiyatlayan piyasanın yanılacağını düşünüyorum.
Bence 22 Mart gecesi FED Başkanı Powell çıkacak ve 25 baz puanlık bir faiz artırımını açıklayacak. Dolar kuru için bu açıklama da güçlü bir mesaj olacaktır çünkü yaşanan iflasların ardından dahi 'sıkı para politikaları' konusunda taviz vermeyen ABD'nin faiz artırma trendinin uzun soluklu olacağının kanıtı niteliğinde bir karar olacaktır. Türkiye'ye etkisi ne olur derseniz, normal şartlarda bu tür kararların elbette dolar kurunu TL karşısında yukarı çeken bir etkisi olması gerekir ancak şu an için Türkiye'yi normal ekonomik kıstaslar ile değerlendirmek hata olur.
Türkiye'de 7 aydır yükselmeyen, sadece yukarı doğru ufak ufak kımıldayan bir dolar kuru bulunuyor. Bu kuru yatıştıracak, sakinleştirecek hiçbir yapısal ekonomik değişiklik yapılmadı. O halde dolar kuru neden artmıyor? Aslında artıyor arkadaşlar. Şu anda dolar kuru 25 lira seviyesini geçmiş durumda reel sektörde.
Tabeladaki kur içinse Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) seçimlere kadar elindeki bütün araçlarla uyguladığı bir baskı mevcut. Bu baskı seçimi AKP kazansa da, kaybetse de kırılacak ve dolar seçimlerin ardından yukarı yönlü bir kırılma yaşayacak. Yine de Haziran ayına kadar dikkate değer bir artı yaşanacağını düşünmüyorum.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Mart 2023
İmsak 05:02
Güneş 06:23
Öğle 12:49
İkindi 16:20
Akşam 19:05
Yatsı 20:20
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı