''TCMB'nin faiz politikası, yatırımcıyı kaçırıyor''

Ata Portföy Genel Müdürü Mehmet Gerz, Türkiye’nin politika faizini yüzde 14’te tutmasının Türk Lirası’nın değer yitirmesine ve döviz rezerv kaybına neden olduğunu belirtti.

EKONOMİ 06.06.2022, 22:45
1
''TCMB'nin faiz politikası, yatırımcıyı kaçırıyor''
Fon yönetimi alanında hizmet veren Ata Portföy Genel Müdürü Mehmet Gerz, Türkiye’nin politika faizini yüzde 14’te tutmasının Türk Lirası’nın değer yitirmesine ve döviz rezerv kaybına neden olduğunu söyledi. Gerz, “Turizmin canlı geçmesi sayesinde yaz dönemi ciddi bir kriz yaşanmasa bile yatırımcılar orta ve uzun vadeli pozisyona girmekten kaçınıyorlar” açıklamasında bulundu.
Ata Portföy'ün 2022 mayıs ayı raporuna göre Türk Lirası yatırımcısının kendisini enflasyona karşı korumak için gayrimenkul, emtia ve hisse senedi yatırımlarına yöneldiğini belirten şirketin Mehmet Gerz, şu değerlendirmeleri yaptı:
Yatırımcı gayrimenkul, emtia ve hisse senedine yöneldi
"Dünyada yüksek enflasyon nedeniyle faizler artarken, Türkiye’nin politika faizini yüzde 14’te tutması Türk Lirası'nın değer kaybetmesine ve döviz rezerv kaybına neden oluyor. Seçimlere bir yıl kala büyüme ve istihdamı önceleyen politikalar, enflasyonun daha da yükselmesine neden olabilir. Turizmin canlı geçmesi sayesinde yaz dönemi ciddi bir kriz yaşanmasa bile yatırımcılar orta ve uzun vadeli pozisyona girmekten kaçınıyorlar. Türk Lirası yatırımcısının kendisini enflasyona karşı korumak için gayrimenkul, emtia ve hisse senedi yatırımlarına yöneldi. Buna paralel biz de Ata Portföy Varlık Dağılımı Modeli’mizde kısa vadeli TL alokasyonunu yüzde 15’ten yüzde 5’e düşürürken, hisse senedini yüzde 35’ten yüzde 40’a, Eurobond ağırlığımızı da yüzde 20’den yüzde 25’e çıkartıyoruz. Kalan yüzde 30’luk kısmı ise emtia ağırlıklı global tematik fonlarda değerlendirilmesini öneriyoruz. Emtia sınıfında özellikle gıda ve tarımsal emtianın uzun vadeli bir yükseliş döneminin başında olduğunu düşünüyoruz."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Temmuz 2024
İmsak 03:52
Güneş 05:30
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:01
Yatsı 21:32
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı