AKP borçlanıyor, millet sefalete sürükleniyor! Peki değişen ne var?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, haziran-temmuz-ağustos aylarındaki borçlanma sürecine dair bir duyuru yaptı.

EKONOMİ 01.06.2023, 13:00
1
AKP borçlanıyor, millet sefalete sürükleniyor! Peki değişen ne var?
Hazine ve Maliye Bakanlığı, haziran-temmuz-ağustos aylarında 3 aylık borçlanma programını açıkladı.
Açıklanan borçlanma programına göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, 311,2 milyar liralık iç borç ödemesine karşılık, 215 milyar liralık iç borçlanmaya gitmeyi planlıyor. 
Buna göre, haziran ayında 57 milyar liralık iç borç servisine karşılık 50 milyar liralık iç borçlanmaya gidecek.
Temmuzda 123,3 milyar liralık iç borç servisine karşılık 80 milyar liralık borçlanma yapacak.
Ağustos ayında ise 130,9 milyar liralık servise karşılık 85 milyar liralık iç borçlanmaya gidilmesi öngörülüyor.
Haziran ayındaki iç borçlanma programının 46 milyar liralık kısmı piyasadan ihale yoluyla, 2'şer milyar lirası ise kamuya satışlar ve doğrudan satışlarla gerçekleştirilecek.

Temmuz ayındaki borçlanmanın 79 milyar lirası piyasadan ihale ile geri kalan 1 milyar lirası ise kamuya satışlarla sağlanacak.
Ağustos ayındaki iç borçlanmanın ise 84 milyar lirası piyasadan ihale, 1 milyar lirası ise kamuya satışlardan oluşması planlanıyor.
Bu 3 aylık süreçte bu 18 tahvil ihalesi, 1 hazine bonosunun ilk ihracı, 1 hazine bonosunun yeniden ihracı ve 1 kira sertifikasının doğrudan satışı yapılması gerçekleşecek.

AKP'nin borca dayalı para politikası, ülkenin ekonomisinde büyük açıklara neden olmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başında olduğu AKP iktidarı döneminde, borçlanma politikası sebebiyle Cumhuriyet tarihinde ilk defa borcun faizi anaparayı geçmiş oldu. İktidara geldiğinde dünyanın en büyük 17. ekonomisi olan Türkiye, şuan itibarıyla dünya sıralamasında 23 ve 24 sıralara gerilemiş durumda. Öte yandan dünya sefalet sıralamasıyla ilgili Mayıs ayında açıklanan rakamlara göre Türkiye'nin 10'uncu sırada yer alması uygulanan ekonomik politikaların büyük fakirlik ve yoksulluğa sürüklediğini ise gözler önüne serdi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 27 Eylül 2023
İmsak 05:04
Güneş 06:23
Öğle 12:35
İkindi 15:58
Akşam 18:37
Yatsı 19:51
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı