Boris Johnson: NATO Genel Sekreterliğine adayım

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, NATO Genel Sekreteri olma isteğini dile getirdi.

DÜNYA 24.02.2023, 09:55
2
Boris Johnson: NATO Genel Sekreterliğine adayım
The Telegraph gazetesi, Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın NATO için 2022'in Temmuz ayında bir sonraki Genel Sekreteri olabileceğini yazmıştı. 
O dönemde o dönem için büyük ses getirmiş ancak, mevcut Genel Sekreter Jens Stoltenberg'ün görev süreci, Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açması sebebiyle 2023 Eylül'e kadar uzatılmıştı. Eğer görev süresi uzatılmasaydı, Stoltenberg, Norveç Merkez Bankası Başkanı olacaktı.

Ukrayna'nın European Pravda'ya konuşan Boris Johnson, "NATO Genel Sekreteri olmak istiyor musunuz?" sorusuna, "NATO'yu yönetmek mi? Bu harika bir fikir, çok iyi bir fikir. Bu fikre sahip olduğumu vurgulamak istiyorum ve kimsenin burada bir aday olduğunu unutmamasını istiyorum. Bu kez belki şansım yaver gidebilir" diye konuştu.
Johnson, "Kendimi kesinlikle bir aday olarak görüyorum. Bu iyi ve önemli bir pozisyon" dedi ve eski İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin "Bir sonraski NATO Genel Sekreteri AB'den olmalı" sözlerini desteklediğini ancak AB dışında da başka aday seçeneklerinin olabileceğini söyledi.

Johnson, NATO'nun şu anki konumuyla her zamankinden daha güçlü olduğunu ifade etti ve yakında zamanda İsveç ve Finlandiya'nın da ittifaka katılacağını söyledi.
Boris Johnson ayrıca, Ukrayna'nın da NATO üyesi olması gerektiğini belirtti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 14 Haziran 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:12
Öğle 12:44
İkindi 16:35
Akşam 20:06
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı