Fatih Altaylı paylaştı… AKP’den depremzedelerin oy hakkı için tezgah

Gazeteci Fatih Altaylı, depremzedelerin 14 Mayıs'taki oy haklarına ilişkin kendisine gelen şikayetlere yer verdi. Fatih Altaylı, “Oy hakkı da, enkaz altında kalmışa benziyor.” dedi.

GÜNDEM 16.03.2023, 13:15
2
Fatih Altaylı paylaştı… AKP’den depremzedelerin oy hakkı için tezgah
Gazeteci yazar Fatih Altaylı bugünkü köşe yazısında depremzedelerden oy kullanma hakkında çok fazla şikayetler aldığını söyledi. 
Fatih Altaylı, bir depremzedenin “Millet bir oy için malımdan mülkümden olmayayım desin ve oy kullanmasın diye böyle bir şey yapıyorlar. Zaten ikametgahı taşısak bile yeni oy kullandığımız yerde oyumuz kaynayıp gidecek. Burada sanki bir tezgah peşindeler gibimize geliyor.” ifadelerini köşesine taşıdı. 
Kendisine ulaşan depremzedelerin şikayetlerine yer veren Fatih Altaylı, “Demokrasilerin en temel haklarından biri olan oy hakkı da, enkaz altında kalmışa benziyor.” dedi.
Fatih Altaylı’nın yazısı şöyle;

“Depremzedelerden çok sayıda şikayet, serzeniş geliyor.
Oy kullanabilmek için, Ayın 17’sine kadar yani yarına kadar ikametgahlarını yeni taşındıkları adrese nakletmeleri gerekiyor.
Bakın depremden kurtulan ve ailesini başka bir ile nakleden bir depremzede ne diyor:
“Seçimde oy kullanabilmek için ya ikamet adresimizi taşımamız ya da deprem öncesi kayıtlı olduğumuz ilde oy kullanmamız gerekecek. Taşımasına taşıyalım ama şöyle bir sorun var. Hasarlı binaya müdahil olabilmemiz ve hak arayabilmemiz için ikamet adresi gerekiyor. Yani hasarlı binada oturduğumuzu kanıtlamamız lazım. Özellikle Hatay’da devletin kurumlarının olmadığı, işini yapmadığı, yapamadığı bir ortamda biz hasarlı evimizle ilgili olarak bir güvenlikçi ya da kepçe operatörü ile muhatap olmak zorundayız. Hadi gel de adama ben aslında burada oturuyorum ama adresimi taşıdım diye anlat. Haklı olarak anlamaz çünkü herkes bunu anlatıp enkazdan bir şeyler almak isteyebilir.
Hukukun olmadığı yerde hakkını nasıl savunacaksın. İkametgahı taşımasak bu sefer oy kullanmak için bütün aileyi yeniden Hatay’a taşıyacağız. Kendimi, eşimi, benim 90, eşimin 80 yaşlarındaki ana babasını, çocukları. Hatay’a gitmek bir dert olacak. Gitsek kalacak yer yok. Yemek yok. Orada kalanlara yük olacağız. Üstelik binlerce, on binlerce yüz binlerce insan nasıl gidecek?
Zannederim millet bir oy için malımdan mülkümden olmayayım desin ve oy kullanmasın diye böyle bir şey yapıyorlar. Zaten ikametgahı taşısak bile yeni oy kullandığımız yerde oyumuz kaynayıp gidecek. Burada sanki bir tezgah peşindeler gibimize geliyor” demiş. Böyle pek çok şikayet var.
Bir yandan da öğrencilerden şikayetler geliyor.
“Fatih Abi merhaba, E-devlet üzerinde adres değişiklik beyan/muvafakat verme sistemi kaç gündür arızalı, birçok kişi/öğrenci adresini değiştiremediği için oy kullanamayacak, 2 gün kaldı ama bu konuyu kimse konuşmuyor, rica etsem bu mevzuyu dile getirebilir misin?” diyorlar.
Bu sadece öğrencilerin değil, aslında herkesin sorunu.
Ve bu sorun kimse tarafından doğru düzgün dile getirilmiyor.
Demokrasilerin en temel haklarından biri olan oy hakkı da, enkaz altında kalmışa benziyor.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 31 Mayıs 2023
İmsak 03:32
Güneş 05:14
Öğle 12:41
İkindi 16:32
Akşam 19:58
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı