ALÇI VE GRAFİT OCAĞINA NEDEN KARŞI OLDUKLARINI AÇIKLADILAR

YEREL HABERLER 04.08.2021, 10:16 04.08.2021, 10:39
55
ALÇI VE GRAFİT OCAĞINA NEDEN KARŞI OLDUKLARINI AÇIKLADILAR

Hatay İli Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi Bülke mevkiinde yapılmak istenen açık alçı grafit ocağına karşı Dörtyol’daki sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu Dörtyol Doğa ve Çevre Koruma Platformu bir basın açıklaması yayınladı.

Dörtyol Doğa ve Çevre Koruma Platformu açık alçı grafit ocağına neden karşı olduklarını 26 maddede özetledi;

1- Bölgemizin en büyük akarsuyu olan DELİÇAY DERESİ kirlenecek

2- Her yağmur sonrası Deliçay deresine beyaz alçı tozu yağmur suları ile akacak

3- Deliçay deresinin doğal güzelliği bozulup beyaza bürünecek

4- Deliçay deresinden alınan tarımsal sulama sularımız kirlenecek

5- Narenciye bahçelerimize verdiğimiz Deliçay dere suyu damlama filtrelerini tıkayacak

6- Narenciye bahçelerini salma sulama yöntemi sulayanların bahçe toprakları alçı tozu nedeni ile sertleşecek toprağın verimliliği düşecek ve toprak çoraklaşacak

7- Yerleşim alanlarında ki sokak ve caddelerden her gün geçen en az 80 alçı ve grafit yüklü kamyondan dökülen moloz ve alçı tozları nefes almamızı zorlaştıracak, sağlığımızı tehdit edip, sağlıklı yaşamamızı engelleyecek ve bölgede hastalık oranı artacak, buna bağlı sık sık ölümler gerçekleşecek

8- Alçı ocaklarından hava sülkilasyonu ile narenciye ve insan yerleşim alanlarına ulaşan tozlar narenciye diğer bitkiler ve insanların nefes almasını zorlaştıracak ve buna bağlı kronik bitki ve insan hastalıkları çoğalacak

9- Kirlenip bulanık akan Deliçay deresi için de alçı ve grafit nedeni ile su içinde oksijen azalacak canlı yaşamı son bulacak balık ve diğer canlı ölümleri başlayacak.

10- Deliçay deresi eko turizm değerleri yok olacak. Günlük serinlemek ve piknik amaçlı gelen binlerce insan mağdur olacak. Deliçay deresinde kimse yüzemeyecek

11- Alçı çıkartılacak alandaki milyonlarca ağaç kesilerek, dinamitler patlatılarak tabandaki alçı taşları ortaya çıkarılacak, nemi kendine çekerek yağmurun yağmasına neden olan, oksijen ve suyumuzu havamızı temizleyerek bizlere doğal filtre görevi sağlayan ağaçlar yok olacak bölge git gide çoraklaşıp yok olacak

12- Her patlayan dinamit yer altı sularının çekilmesine kayıp olmasına neden olacak ve bölgede kuraklık başlayacak

13- Alçı ve grafit ocağı içinde var olan YABAN HAYATI YOK OLACAK dünyada sadece Amanos dağlarında var olduğu düşünülen Anadolu parsının yaşam alanı yok edilecek. Yaban domuzu, Karaca, Kurt, Çakal, ayrıca kayalıklarda yuva yapan kartal şahin ve diğer kuşların yuvaları alçı kayalar olduğu için dinamitler ile parçalanıp yok edilecek, sadece patlayıcılardan çıkan ses bile yaban hayatının yok olmasına sebebiyet verecek.

14- Bölgede var olan ama henüz literatüre kazandırılmamış bilimsel çalışma yapılmamış, ANTİK YERLEŞİM ALANLARI, KAYA MEZARLARI VE O BÖLGEDEKİ TARİHSEL DOKU alçı ocağı sayesinde yok olup gidecek oysa ki bunlar binlerce turist çekip bölge insanı ve esnafına aş iş olanağı sunmaktadır.

15- Bölgede günlük yüzlerce turist çeken Geçilmez ve Galleplik kanyonu tam alçı ve grafit ocağına sıfır noktadadır.  Bu doğal güzellikte ki iki kanyon alçı tozuna bulanıp yok olacaktır.  Bu kanyonlar sayesinde turizm olgusu yaşayarak esnafa ekonomik girdi sağlayan, doğa gezgini gezi grupları kampçı gibi turist gruplarını kaçıracaktır

16- Alçı ve grafit ocağı alanı içinde henüz keşfedilmeyi bekleyen, doğal oluşum mağaralar parçalanarak yok edilecektir. Oysa ki bunlar turizme kazandırılarak bölge halkına istihdam sağlayan unsurlardır.

17- Alan için de ki bitkisel doku tamamen yok olacaktır. Yabani karanfil, Doğal nergis, Doğal sarımsak, Yabani kimyon (sıra bitkisi) sümbül ve çiğdem çeşitleri, nadir bulunan Ihlamur ormanları, fındık, kara selvi çamları, endemik meşe türleri (Yer meşesi Pırnal meşesi, Domuz meşesi, Kesme meşesi Vb.) türler tamamen yok olacaktır.

18- Ocaklardan çıkartılan alçı ve grafitler bir yerde depo edilecektir. Engebeli araziler de düzlükler açılarak oluşturulacak olan bu depo alanları her yağmurda ıslanıp, sel olarak toprak kaymasına neden olacaktır.  Beyaz alçı tozları dere sularına karışacaktır

19- Alçı ve grafit ocağında çalışanların barınması için yapılan şantiyede çıkan çöpler vs çevre kirliliği sağlayıp, dere sularını kirletecek ve aşağıda kalan yerleşim alanında ki insan ve hayvanlar bu suyu içmek yada kullanmak zorunda olduğu için sağlık sorunu çıkacaktır. Çöp pislik nedeni ile dere kenarlarını piknik alanı olarak kullanan insanlar bu durumdan etkilenecek ve şantiyenin varlığı bile genel olarak toplum sağlığını iyiden iyiye tehdit edecektir.

20- Deliçay deresi üzerinde bulunan alabalık lokantaları dinlenme tesisleri alçı grafit ocağından direk etkilenecek iş yerleridir. Bölge insanına ve turizmine hizmet eden, yeme içme, dinlenme sağlayan bu işletmeler, ayrıca, buralarda çalışan, evine aş iş götüren insanlar işsiz kalacak, buna bağlı aileler ise geçim zorluğu çekecektir.

21- Alçı ocağın da ki patlamalardan dolayı yer altında oluşan titreşimler ve buna bağlı göçükler nedeni ile su yolları körelecektir. Bu da dere yatağını besleyen su gözlerinin kayıp olmasına ve azalmasına neden olacaktır. Böylece tarımsal sulama ve içme suyu olarak kullanılan deliçay deresinin suyunun sadece kirlenip bulanık akmasına değil, zaten tarımsal sulama suyuna yetmeyen dere suyunun azalmasına da sebep olacaktır.

22- Alçı ocağı nedeni ile yeşil bitkisel görsel doku bozulup, tamamen sıyrılmış kel kıraç parçalanmış beyaz kaya görüntü silueti ortaya çıkacaktır.

23- Binlerce canlıya yuva sağlayan sel sularını tutan ağaçlar bitkiler yok edildiği için, bitkisiz kalan yamaçlardan yağmur suları toparlanarak sel olup deliçay deresine akacak ve en ufak bir yağmurda ani sellere neden olacaktır.

24- Bu bölgeden kalkacak tozlar, batı istikametinde bulunan yerleşim yerleri ve ekili araziler üzerine tesir edecektir. Bu durum insan ve doğal yaşamı olumsuz etkileyecektir. Yıllık yaklaşık 150-200 bin insanın geçimini temin ettiği portakal ve mandalina bahçeleri yok olacaktır.

25- Zaman içerisinde bölgeden göçler başlayarak bölgenin demografik yapısı değişikliğe uğrayacaktır.

26- Dörtyol’un en büyük dört mahallesinin içme suyu bu bölgeden gelmektedir. İsale hatlarının zarar görmesi yaklaşık 45-50 bin kişinin su sıkıntısı yaşamasına sebep olacaktır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 05:41
Güneş 07:00
Öğle 12:56
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:56
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı