AKP'li Metiner'den CHP ve HDP'ye çağrı: Konuşalım açık açık...

Yeni Şafak yazarı Mehmet Metiner, Kılıçdaroğlu’nun “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” açıklaması sonrasında CHP ve HDP'ye çağrıda bulundu.

GÜNDEM 21.09.2021, 10:30
23
AKP'li Metiner'den CHP ve HDP'ye çağrı: Konuşalım açık açık...
Eski AKP milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Mehmet Metiner, CHP ve HDP’ye çağrıda bulundu.
"Çözümlerinizi getirin, konuşalım açık açık…” başlıklı yazısında CHP ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Metiner, “CHP görünürde/resmiyette HDP ile işbirliğini kabule yanaşmadı ama Erdoğan karşıtlığında kullanmayı ustalıkla başardı. Bir yanda HDP’yi kullandı öbür yanda HDP’yi PKK’nın yanına konumlandırdığını söyleyen İYİ PARTİ’yi yanında tutma becerisini gösterdi. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu anlamda başarılı olmadığını söylemek sanırım haksızlık olur” diye yazdı.
Kılıçdaroğlu’nun “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” açıklamasıyla HDP tabanı mesaj verdiğini yazan Metiner, şöyle devam etti:
“Sayın Kılıçdaroğlu’nun PKK/İmralı/HDP bahsinde yaptığı son değerlendirmeye. Kemal bey gayet açık bir dille “Kürt meselesinin çözümü için tek yasal organ olarak HDP’yi adres gösterdi. Kandil ve İmralı’yı da görüşülmeye asla değmez bir “gayrı meşru organ” olarak ilan etti. Bu bağlamda geçmişte İmralı/Kandil üzerinden yapılan görüşmelerden dolayı Ak Parti iktidarını suçladı. Bu suçlama Ak Parti’nin adı üzerinden yapılmış olsa bile aynı zamanda HDP’yi de kapsıyor.”
Kılıçdaroğlu’na “Kürt sorunu nedir? Kürt sorununun çözümü için ne tür somut adımların atılması gerektiğine inanıyorsunuz?”, HDP’ye “Henüz tanımlamadığınız ama varlığı üzerinden siyaset yaptığınız ‘Kürt sorunu’ bahsinde dönüp Kemal beye ‘Kürt sorununu çözmek için önerileriniz nedir? Somut programınız nedir?’ diye niçin sormazsınız?
Siz sorunun çözümü için habire İmralı’yı/Kandil’i adres olarak gösteriyorsunuz. Ama vazgeçmediğiniz CHP lideri sizin olmazsa olmaz dediğiniz İmralı’yı da Kandil’i de konuşulmaya değmez ‘gayrı meşru organ’ diye ilan etti. Sizin bu konuda Kemal beye diyeceğiniz yok mu?” sorularını yönelten Metiner, “CHP ve HDP canibinden birileri bu sorulara cevap verse hem herkesin gerçek niyeti belli olur hem de biz daha verimli bir tartışma imkânına kavuşmuş oluruz. Çözüm mü istiyorsunuz sahiden? O vakit buyurun konuşalım açık açık.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı