Milyonlarla gündeme geldi: Taşkesenlioğlu'ndan iş kadınıyım savunması

Sedat Peker'in iddialarıyla gündeme gelen ve milyon Euro'luk yat, yolsuzluk ve rüşvet iddiaları bulunan AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Nagehan Alçı’ya dikkat çeken açıklamalar...

GÜNDEM 28.12.2022, 14:10
Milyonlarla gündeme geldi: Taşkesenlioğlu'ndan iş kadınıyım savunması
Hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker’in rüşvet sarmalı ve yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile Habertürk yazarı Nagehan Alçı tesadüfen Pera Palas’ta karşılaştı. Alçı, “Masaya oturdum ve 3 saat durmaksızın Türkiye’yi sarsan ve Taşkesenlioğlu’nun kocası Ünsal Ban’ı cezaevine götüren süreci Zehra Taşkesenlioğlu’nun zaviyesinden dinledim.” dedi. 
Zehra Taşkesenlioğlu, eski Sermaye Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB üyesi Salih Orakçı ve Marka Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu Sineren’in adının karıştığı rüşvet iddialarının ardından açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Nagehan Alçı ile bir araya gelen Zehra Taşkesenlioğlu, milyon Euro’luk yat ve eşi Ünsal Ban’a verdiği ileri sürülen 2.5 milyon dolarla ilgili “O iddiaları sözlendikten sonra öğrendim, zaten bir çoğunu sildirmişti, kayıtlarda yoktu, son süreçte yeniden dolaşıma girdi suçlamalar. Benim öğrendiğim üniversite bütçesinden hediye almak gibi birkaç şeydi, nişanlanırken vazgeçme noktasına geldim ama vazgeçemedim işte Nagehan Hanım, pişmanım.” dedi. Nagehan Alçı'nın yazısının tamamı şöyle:Pazar günü bir arkadaşımla sohbet için Pera Palas’ta randevulaşmıştık. Söz verdiğim saatte geldim, alt kattaki restorana oturdum.
Tam selamlaşıp sohbete başlamıştık ki içeri giren bir kadın gözüme takıldı.
Dikkatli bakınca tanıdım, ismi Türkiye’yi karıştıran, kocası Ünsal Ban ve ağabeyi eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile birlikte büyük spekülasyonlar ve yolsuzluk iddialarının odağına yerleşen AK Parti Erzurum milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu…
Karşımda gazetecilik açısından büyük bir malzeme duruyor, ancak hiç tanımıyorum, nasıl tepki verir bilmiyorum. Önce arkadaşımdan izin istedim. Bir gazeteci olarak bu fırsatı kaçıramazdım. O da bana hak verdi. “Bu röportajı yapabilirsen büyük iş olur” dedi.
Bir süre çekingenlik ve cesaret arasında dolandım, en sonunda Zehra Hanım’ın yanına gittim, selamlaştık, kendisiyle sohbet etmek istediğimi söyledim.
Açıkçası konuşacağını düşünmemiştim ama ben üsteleyince “Peki, konuşalım Nagehan Hanım” dedi.
Masaya oturdum ve 3 saat durmaksızın Türkiye’yi sarsan ve Taşkesenlioğlu’nun kocası Ünsal Ban’ı cezaevine götüren süreci Zehra Taşkesenlioğlu’nun zaviyesinden dinledim.
Taşkesenlioğlu’na aklıma gelen her şeyi sormaya çalıştım, spontane geliştiği için herhangi bir soru hazırlamamıştım, zihnimde kalanları sordum, aşağıda okuyacaklarınız Zehra Hanım’ın kendi perspektifinden anlattıkları.
Ancak şu kadarını söyleyeyim: Ben karşımda psikolojik olarak çok yıpranmış, ruh sağlığı çok ciddi olarak sarsılmış ve bitkin bir kadın gördüm. Söylediklerinin doğruluğu ya da yanlışlığı üzerine yorum kamuoyuna aittir ama bir gazeteci olarak acı çekmiş, psikolojik olarak deprem yaşamış bir kadını görünce anlarım. Zehra Taşkesenlioğlu tam olarak böyle bir portreydi.
Anlattıklarını not alabildiğim kadarıyla sizinle paylaşıyorum, kaydetmemi istemedi, kayıt cihazı açıkken kendini rahat ifade edemeyeceğini söyledi.
"45 YAŞIMDA EVLENDİM AMA ASLINDA 18 YAŞINDAYDIM"
Evliliğinizden bahseder misiniz, diye girdiğimde başladı anlatmaya Taşkesenlioğlu…
“Nagehan Hanım ben 45 yaşında evlendim ama aslında o evlenen kız 18 yaşındaydı. Ben hiç aşık olmamıştım hayatımda. Ünsal ile tanışınca, onu ailemin, arkadaşlarımın, kaybettiğim babamın, kısacası her şeyin yerine koydum. Bir de çocuk sahibi olmak istedim.”
Neden olmadığını sorduğumda off-the record konuştu, boşanma dosyası ile ilgili bilgileri gizlilik kararı nedeniyle paylaşamayacağını söyledi ama anlattıklarına bakılacak olursa çok zor şeyler yaşamış.
PEKİ NEDEN BUNCA ZAMAN BOŞANMAYI DÜŞÜNMEDİ?
“İlk kez Şubat 2022’de boşanma fikri aklımdan geçti Nagehan Hanım ama ne yapıp ediyor beni yine ikna ediyordu” dedi.
Tanışmalarına gelince…
Zehra Taşkesenlioğlu 1992’den beri siyasetin içinde bir isim olduğunu söylüyor. Refah Partisi Kadın Kollarında siyasete başlamış, Fazilet Partisi’nde İstanbul İl Başkan Yardımcılığı yapmış, sonra dil öğrenmek ve yüksek öğretimine devam etmek için ABD’ye gitmiş ve AK Parti kurulurken Türkiye’ye dönüp başından itibaren partide çalışmış, 2015’te milletvekili olana kadar il başkanlığında görev yapmış.
Erzurumlu, 4 kız, 2 erkek kardeşi var (biri vefat etmiş), babası medrese kökenli bir din alimi iken Marmara Üniversitesi’ne atanıyor ve aile 83’te İstanbul Fatih’e göçüyor.
Zehra Taşkesenlioğlu 2018’da ekonomi bakanlığında görevli iken bir danışman grubu kurulması fikri ortaya çıkmış, Ünsal Ban’ın ismini ilk olarak öyle gördüğünü söylüyor, yani bir CV’nin üzerinde. Birbirlerini Twitter’dan takibe almışlar ve ardından Ban’dan gelen kahve daveti ile arkadaşlık başlamış…
"BEN KADIN CİNAYETİNİN ALASINI YAŞADIM, DİRİ DİRİ ÖLDÜM"
Bunları anlatırken arada gözü dalıyor ve şöyle diyor Taşkesenlioğlu: Tek isteğim boşanmaktı Nagehan Hanım, tek suçum ondan ayrılmak istemekti. Boşanmak istediğim için tüm suçları ortaya çıkacak diye bunlar başıma geldi. Ben kadın cinayetinin alasını yaşadım, üçüncü sayfa haberlerine konu oldum ben diri diri öldüm! 30 sene önce ölmüş babamla ilgili bile iftiralar attılar, evimde elimde bıçaklı görüntülerim yayınlandı, çırılçıplak bırakıldım. Neden bu acıları ben yaşadım?”
Zehra Taşkesenliığlu’nun elinde bıçakla ve başı açık olarak evinde Ünsal Ban ile konuşmasını Ban internete servis etmişti. Orada “Lanet olsun size de kazandığınız paraya da’” diye bağırıyordu Taşkesenlioğlu. Borsa manipülasyonlarından kazanılan yasadışı paradan bahsediyordu.
‘Siz’den kastının abisi Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve Ünsan Ban olduğu iddia edilmişti. Sordum.
“Orada Ünsal ve onun erkek kardeşine söylüyorum. O ikisi tüm kriminal işleri yaptılar. Kast ettiğim benim abim değildi, çarpıttılar” dedi.
Peki eline bıçak alma raddesine gelmiş bir kadın Sedat Peker’e konu olana kadar neden boşanmaz?
“Bana şantaj yapıyordu, çekindim” diyor.
O süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan ya da Emine Erdoğan’a gidip yaşadıklarınızı anlatmayı neden düşünmediniz? diye sordum.
“Şimdiki aklım olsa gider anlatırdım Nagehan Hanım ama evlenirken şahit yapmışım, bunları anlatmak olmaz gibi geldi, gitmedim” yanıtını veriyor.
ABİSİ ALİ FUAT TAŞKESENLİOĞLU BU EVLİLİĞE NASIL BAKMIŞ?
“Abim ilk zamanlar karşı çıktı bu evliliğe. Sonra aşık olduğumu gördü.”
Taşkesenlioğlu-Ban çifti 2019’da evlendiler, öncesinde Ban Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde rektörlük yapmış ve hakkında Türk Hava Kurumu şikayetçi olup birçok vahim yolsuzluk iddiası ortaya atmıştı. Bunlara rağmen neden evlendi? Ailesi itiraz etmedi mi?
“O iddiaları sözlendikten sonra öğrendim, zaten bir çoğunu sildirmişti, kayıtlarda yoktu, son süreçte yeniden dolaşıma girdi suçlamalar. Benim öğrendiğim üniversite bütçesinden hediye almak gibi birkaç şeydi, nişanlanırken vazgeçme noktasına geldim ama vazgeçemedim işte Nagehan Hanım, pişmanım.”
SPK Başkanlığı yapan abisinin ismi ile Ünsal Ban’ın borsada manipülasyon yaptığı ve Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile birlikte “içeriden öğrenenlerin ticareti” yöntemiyle büyük yasadışı paralar kazandığı iddiasını hatırlattım…
“Bakın Nagehan Hanım; abim Nisan 2021’de evimizi bastı, Ünsal’ın adını kullanarak insanlardan para aldığını duymuş. İsmimi masalara meze ediyormuşsun, dedi. Bir daha da konuşmadı Ünsal’la, annemin cenazesinde dahi konuşmadı. Abim ile Ünsal Ban, o kriminal borsa işlerinde ortak değil. İnanın bana”
KOCASINA VERDİĞİ 2,5 MİLYON DOLAR
Zehra Taşkesenlioğlu boşanma sürecinde Ban’a verdiği 2.5 milyon doları talep etti. Bu rakam da çok konuşuldu.
2.5 milyon dolar ciddi bir rakam. Zehra Taşkesenlioğlu bu parayı nasıl ve nereden bulmuştu?
“Nagehan Hanım 2.5 milyon doları Ünsal’a ofis alması için 2019’da verdim. O zaman TL karşılığı bugünkü gibi değildi, 10-11 milyon TL idi. Ben siyasetin yanı sıra bir işkadınıyım. Bu rakamları bir iş insanı verebilir. Bakın evliliğimizde ilk bir sene her şey çok iyiydi, benim ayağım yerden kesilmiş gibiydi. O ruh hali ile bana “Şirketini şoföre devret, zaten milletvekilisin, ilgi üzerinde” deyince bunu sorgulamadım. Ünsal biz evlenirken ‘Benim ABD’de Yağlıdere yöntemi ile götürdüğüm 3.5-4 kg altınım var’ diyordu.
(Yağlıdere yöntemi burada bir emanetçiye bırakılıp orada başka bir emanetçinin aldığı arada iki komisyon alınıp verildiği, böylelikle yurt dışına para ve mal çıkarıldığı bir yöntemmiş-na)
"ESKİ EŞİ VE ABD'DEKİ ÇOCUKLARI ÜZERİNE SAYISIZ MAL ALDI"
Zehra Taşkesenlioğlu buradan itibaren Ünsal Ban’ın ABD’de yaşayan iki çocuğu ve eski eşinden bahsetmeye başladı.
“En büyük hatam evlilik içinde aptal olmamdı” diyerek detaylarıyla bana Ban’ın eski eşinin ve çocuklarının üzerine aldığı mal varlıklarından bahsetti.
Türkiye’nin farklı noktalarında evler, arsalar, yurtdışında çeşitli gayrimülkler…
Hatta Zehra Hanım kendisi ile evliliğinin de bir proje, Taşkesenlioğlu’nun nüfuzundan faydalanıp mal ve para transfer etmek için kurduğu bir düzenek olduğunu söyledi. Eski eşi ile Ünsal Ban’ın boşanmasının bile kağıt üzerinde olabileceğini ileri sürdü ve eski eşinin hala Ban soyadını kullandığını vurguladı.
Peki ya Sedat Peker’in iddialarını doğrulayan ve Taşkesenlioğlu’nun abisi ile görüşmesi için aracılık ettiğini ve rüşvet çarkının içinde olduğunu söyleyen Mine Tozlu Sirener? Mine Hanım’ın söyledikleri açıkçası bana inandırıcı gelmişti o süreçte.
Zehra Hanım’ın söyledikleri ile Sirener’in iddiaları birbirine zıt.
“Ben daha önce de söyledim, kendisini Erzurum Hınıs’Ta bir kez gördüm. (O esnada bana telefonundan kendisini Mine Tozlu Sirener ile görüştüren Yılmaz adlı kişiden olduğunu söylediği bir whatssapp mesajını da gösterdi.)
Sonra devam etti: “O kadınla ilgili şimdilik susuyorum, her dosyayı teker teker açacağım.”
ONCA TUHAF HABER, VAHİM İDDİALAR... BUNLARIN ORTASINDA HER ŞEYDEN BİHABER OLUNABİLİR Mİ?
“Bir gün bir Hoca aradı, Ünsal bir şirketten 1 milyon dolar istemiş” dedi, bazı arkadaşlarım da zaman zaman gelip “Bir dedektif tut, çünkü şirketleri halka arz etmek için Ünsal’ın para istediğini duyuyoruz” diyorlardı.
Milletvekili olduğum için hiçbir şey yapmadım, dedektif tuttuğum duyulsa haber olur, cesaret edemedim galiba. Ben uzun zamandır avaz avaz susuyorum! Bir de Ünsal, ben sorunca öyle şeyler anlatıyor, öyle ikna edici konuşuyordu ki…
Bir şekilde kendimi kandırıp hayatıma devam ediyordum.
Şubat ayında ilk kez avukata gittim. Mart ayında annem vefat etti. Tam o sıralarda oğlu ve kızına Atina’dan 650 bin dolarlık mülk almış.
Yatların hikayesi nedir, diye soruyorum…
2019’da yeni evlenmiştik, babası vefat etti. 10 gün sonra Atina’ya tatile gittik. Dönünce “Ben sana yat alayım” dedi. Biz başörtülü hanımlar için tekne mahremiyet yaşatan bir olay, kadın kaptan bulunca özgür olursunuz Nagehan Hanım, istediğiniz yerde denize girersiniz. İlk olarak 1 milyon 750 bin TL değerinde yat aldık, Bodrum’daydı. Ama astarı yüzünden pahalı oluyor, liman vergisi, kaptan vs… Geçen sene sattık onu.
Peki Temmuz ayında alınan milyonlarca Euro değerinde yat hadisesi nedir Zehra Hanım, diyorum…
O aşırı pahalı tekneyi alırken bana hiç haber vermedi. Zaten ben artık boşanma aşamasına gelmişim neden böyle bir yat almasını isteyeyim Nagehan Hanım? Benim o kadar paradan haberim yok.
Sonra anladım ki Ünsal, parayı bağlayıp aklamak istiyor.
"ÖNCE İFTİRA ATTI"
Temmuz ayında bana gelip “Şerefsiz abin seni ve beni bir kadına anlatmış” dedi. Bahsettiği Mine Tozlu Sirener.
Abim görevdeyken Sirener’e randevu vermemiş, başkaları görüşmüşler ama eminim birçok kişi üzerinden randevu talebinde bulundu. Abim görevi bittikten sonra görüşüyor, kadını abime Küçükçekmece Savcısı götürmüş.
“Ama ben tacizin, tecavüzün, aldatılmanın her türlüsünü yaşamış bir kadınım Nagehan Hanım. Şimdilik hikayenin bu boyutu ile ilgili daha fazla detay vermeyeyim. Kendi hikayeme odaklanmak istiyorum öncelikle. Bakın bir çok isim ortaya atıldı, ben Serkan Taranoğlu ismini bile bilmiyordum, tek bir kayıt, bir görüşme gösterebiliyorlar mı? Hayır.”
"BEN ÇİLİNGİR OLARAK KULLANILMIŞIM"
Şimdi geriye dönüp bakıyorum, ben çilingir olarak kullanılmışım. Bakın size şunu da göstereyim Nagehan Hanım (Telefonundan bir whatssapp mesajı daha çıkarıyor. Onu da buraya koyuyorum.) Muğla’dan arayan bir kadın, Muğla’da Ramazan Bayramı sonrası alınan 80 dönüm yerin tapularından bahsediyor, iddiaya göre eski eşinin üzerine alınmış.)
Zehra Taşkesenlioğlu üç saate yakın süren konuşmamızdan sonra durup şöyle diyor: “Çoluğum, çocuğum yok, bir annem vardı, onu da kaybettim. Benim öyle fazla bir paraya ihtiyacım yok ki Nagehan Hanım. Kendi yağında kavrulan birisiydim. Bankada 2.5 kilo altınım var, o kadar. İnanın, bu 2.5 kilo altın dışında hiçbir servetim yok Nagehan Hanım. Ama gözüm parada değil. Bana bu kadar ağır iftiraların altında kalmak çok ağır geliyor. Artık kime inanacağımı, ne düşüneceğimi bilemez hale geldim. Karşıma çıkan her kadına ‘Acaba kocaları onlara benim yaşadıklarımı yaşatır mıydı? Bunlar neden benim başıma geldi?’ diye soruyorum.”
Bu konuşmayı sizinle yorumsuz paylaşıyorum sevgili okurlarım. Elbette duyduklarıma dair benim de yorumlarım var ama o yorumları şimdilik bir kenara koyuyorum.
Sohbet esnasında spontane aklıma gelenler bu kadardı. Biraz dağınık olduğunun farkındayım ama akışı bozmak istemedim.
Zehra Taşkesenlioğlu’nun söyledikleri ile ilgili karar sizin...
Bahsettiği tüm isimlerin de bu köşede tabii ki her zaman cevap hakkı var.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:15
Güneş 07:37
Öğle 12:57
İkindi 15:43
Akşam 18:06
Yatsı 19:24
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 20 44
3. Başakşehir 20 40
4. Beşiktaş 19 38
5. Adana Demirspor 20 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Kayserispor 20 29
8. Konyaspor 20 27
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 20 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 20 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 21 41
2. Samsunspor 20 38
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 21 22
13. Altay 21 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 18 42
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 19 34
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 18 31
7. Osasuna 19 28
8. Athletic Bilbao 19 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 18 20
15. Espanyol 19 20
16. Celta Vigo 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 19 19
19. Getafe 19 17
20. Elche 19 6
Whatsap İhbar Hattı