Et ve Süt Kurumu’nda neler oluyor? Gizemli ithalata açıklama yapılmadı

Et ve Süt Kurumu’nun satış mağazalarında satılan kıyma ve kuşbaşı başta olmak üzere ürünlerin yıllardır yayınlanan fiyat listesinin de yayından kaldırılması dikkat çekti.

EKONOMİ 16.03.2023, 04:35
3
Et ve Süt Kurumu’nda neler oluyor? Gizemli ithalata açıklama yapılmadı
Canlı hayvan ve karkas et ithalatına yönelik bütün süreçler kamuoyundan gizli yürütülürken, Et ve Süt Kurumu’nun satış mağazalarında satılan kıyma ve kuşbaşı başta olmak üzere ürünlerin yıllardır yayınlanan fiyat listesinin de yayından kaldırılması dikkat çekti. Polonya’dan yapılan gizemli ithalatla ilgili Millî Gazete’nin ortaya çıkardığı belgelerle ilgili kamuoyuna bir açıklama yapmayan bakanlık, ESK’nın satışını yaptığı kıyma ve kuşbaşına bir hafta içinde arka arkaya yaptığı zammı da kamuoyundan sakladı. Bakan Kirişci, ette kötü yönetimin bir sonucu olarak yaşanan krizin üstünü örtmek için bütün süreci gizli yürütürken, kamuoyu et ithalatı başta olmak üzere kapalı kapılar ardında alınan kararlarla ilgili bütün süreci Millî Gazete’den öğreniyor.
Tarım Bakanlığı’nın uyguladığı yanlış hayvancılık politikasından dolayı et fiyatlarındaki yükselişin önüne geçilemezken, Et ve Süt Kurumu da piyasanın yarı fiyatına sattığı kıyma ve kuşbaşına bir hafta içinde ikinci zammı yaptı. Geçtiğimiz hafta kıyma ve kuşbaşına yüzde 12 zam yapan ESK, bugün de yüzde 20 daha zam yaptı. Buna göre arka arkaya yapılan iki zamla birlikte kıymanın fiyatı 89 liradan 119 liraya, kuşbaşı etin fiyatı da 99 liradan 129 liraya çıktı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, artan et fiyatlarına karşılık yurt dışından canlı hayvan ve karkas et ithalatı yaparken, ithalata rağmen fiyatların artmaya devam etmesi, yaşanan krizin boyutunu gözler önüne seriyor. Et ve Süt Kurumu, Macaristan, Romanya ve Uruguay’dan canlı hayvan ithalatı için sözleşme yaparken, Polonya ve Bosna Hersek’ten ise karkas et ile kemiksiz et ithalatına yönelik sözleşmeler yapıldı. Ancak yapılan sözleşmelerin yetersiz olmasından dolayı ithalat arayışını sürdüren ESK, alınan son bilgilere göre Güney Amerika ve Romanya’dan canlı hayvan ithalatı için yeni sözleşmeler imzalarken, Sırbistan ve Polonya’dan ise karkas et ithalatına yönelik firmalarla bağlantılar yapıldığı kaydediliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ithalata yönelik bütün süreci kamuoyundan gizli yürütürken, firmalarla yapılan sözleşmelerin de sorgulanmasını gündeme getiriyor. Polonya’dan yapılan 500 ton karkas et ithalatında, daha düşük teklif veren firma ile görüşmeyip daha yüksek teklif veren firma ile ithalat sözleşmesi yapıldığı ortaya çıkmıştı. Millî Gazete’nin ortaya çıkardığı skandal belgelere yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kamuoyuna bir açıklama yapmayarak sessizliğe bürünmesi dikkat çekti.

Canlı hayvan ve et ithalatına yönelik bütün süreç gizli yürütülürken, Et ve Süt Kurumu’nun kıyma ve kuşbaşına yaptığı zamların da kamuoyundan gizlenmesi, Bakan Kirişci ile bürokratların içinde bulundukları telaşı ortaya koyuyor. Et ve Süt Kurumu’nun satış mağazalarında sattığı kıyma ve kuşbaşı başta olmak üzere bütün ürünlerin fiyat listesi yıllardır kurumun web sayfasında yayınlanırken, yapılan zamların gizlenmesi için fiyat listeleri artık yayından kaldırıldı. ESK’nın bir kamu kurumu olmasından dolayı bütün süreçlerin şeffaf bir şekilde yürütülmesi gerekiyor. Tam aksine ithalatla ilgili bütün süreçler kapalı kapılar ardında gizli bir şekilde yürütülürken, fiyat listesinin bile kamuoyundan gizlenmesi, “Hayvancılıkta ve et ithalatında 85 milyondan ne kaçırılıyor?” sorusunu gündeme getiriyor. 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Mart 2023
İmsak 05:02
Güneş 06:23
Öğle 12:49
İkindi 16:20
Akşam 19:05
Yatsı 20:20
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı