Fındıkta mafya düzeni! "Tarım Bakanı da Rekabet Kurumu da seyrediyor"

Fındıkta mafya düzeni işliyor. Nutella markasının sahibi Ferrero'yu Rekabet Kurumu'na şikayet eden CHP'li Adıgüzel, "Tarım Bakanı, Rekabet Kurumu seyrediyor" dedi.

EKONOMİ 16.09.2021, 15:25
17
Fındıkta mafya düzeni!
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, fındıkta mafya düzeninin işlediğini açıkladı. CHP'li vekil Nutella ve pek çok çikolata markasının sahibi olan Ferrero'yu Anayasa’ya ve kanunlara aykırı bir şekilde Türkiye’de fındık piyasasında tekelleşme ve kartelleşme içinde olduğunu belirterek, Rekabet Kurumu’na başvurdu.
"İstediğinden fındık alıyor, istediğinden almıyor. Kendisi ile iş birliği yapmayan tüccarı sanayiciyi cezalandırıyor." açıklamasında bulunan CHP Ordu Milletvekili Adıgüzel, "Ya benimle davranırsınız ya da size yaşama hakkı vermem diyor. Hükümet ve Rekabet Kurumu ise seyrediyor. Gelinen nokta fındıkta mafya düzenidir. Mafyanın başı Ferrero tetikçiler yerli taşeronları. Milli hassasiyeti olan yerli alıcıların bu çetenin kıskacı altında fındık alamıyor olması fiyatı aşağı çekiyor. Olan hem üreticiye hem ulusal firmalara oluyor. Tarım Bakanı, Rekabet Kurumu seyrediyor." açıklamasında bulundu.
"Rekabet Kurumu tüm olan biteni seyrediyor. 3 yıl önce bu kuruma başvuru yaptık. 1,5 yıl bekleyip tam fındık sezonu öncesi Ferrero’ya arka çıkmıştı." diye konuşan CHP'li Adıgüzel şöyle devam etti:

"Türkiye'de yeterince (hatta fazla bile) fındık kırma fabrikası varken, Düzce'de ilave fındık kırma fabrikası kurmasına yardım için Ferrero’ya bu hükümetin 600 milyonluk teşvik vermesi de intihardan öte ihanettir" diye konuşan CHP Ordu Milletvekili Adıgüzel, "Ferrero’nun kabuklu fındık alması ve piyasa ile oynaması engellenmelidir ve piyasa hâkimiyetine son verilmelidir. Eğer bu yapılmaz ise büyük çoğunluğu kapanan fındık sanayisinde kalan yerli firmaların da kapanmasına ve on binlerce kişinin işsiz kalmasına yol açacaktır." dedi.
Rekabet kurumu yabancı bir şirketin Türkiye'deki çıkarlarını gözeten kapitülasyon icra heyeti olmadığını söyleyen Adıgüzel "Milli sanayi ve ticaretin tarafı olmalıdır. Eğer bu ülkedeki namusu ile iş yapan ulusal firmalar haklarını aramak için topyekûn adliye kapılarına taşınıyor ise er ya da geç önce kanun karşısında, vakti gelince de millet önünde hesap vereceksiniz." ifadelerini kullandı.
"Hiçbir araştırmaya gerek yok demiş, rapordaki rakam sütunları boş bırakılmıştı. Bugün fındık piyasasındaki gelinen tablonun çok daha vahim oluşu, o günkü haklılığımızı ispat ediyor. O gün, Ferrero’yu aklayan ve adeta iyi hal kâğıdı veren kurum üyeleri bundan bizatihi sorumludur.
Bugün gelinen vahim durum nedeniyle dün yine Rekabet Kurumuna başvurduk. Eğer bu Ferrero’ya müdahale edilmezse, başvurumuza ivedilikle cevap verilmez iş yokuşa sürülürse, bilinmelidir ki üç yıl önce olduğu gibi Rekabet Kurumu da bu şebekenin ortağıdır. Kendi ulusal firmalarına kredi ve teşvik vermeyen bu ucube hükümet, bu Ferrero’ya aferin iyi yapıyorsun diye üstüne bir de bizim paramız ile teşvik vermiştir."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 01 Mart 2024
İmsak 05:45
Güneş 07:04
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:39
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı