CHP lideri Kılıçdaroğlu: Mafyanın keklediği siyasetçiler büyüdü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, haftalık CHP Grup Toplantısı'nda gündeme dair konuştu.

SİYASET 01.06.2021, 14:50
15
CHP lideri Kılıçdaroğlu: Mafyanın keklediği siyasetçiler büyüdü
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. TÜİK'in açıkladığı büyüme rakamlarına tepki gösteren CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Eskiden bir maaş alanlar şimdi 4-5 maaş alıyor. Onlar da bu yüzde 7'den yararlandılar. Mafyanın keklediği siyasetçiler. Onlar da bu işten bir para kazandılar. Alıyorlar. Rüşvet. Cepler dolu. Onlar şikâyet eder mi? Etmez tabi." dedi. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
"Mutlu haberlerle geldim. Ayşe Begüm Onbaşı jimnastik şampiyonasında altın madalya kazandı. Kendisini yürekten tebrik ederiz. Bu sporcuya sahip çıkan Mansur Yavaş ve bütün ekibine ve EGO spor yöneticilerine teşekkür etmek bizim görevimizdir. Anadolu Efes'i de tebrik etmek lazım. Yürekten teşekkürler."
"Hafta arası perşembe günü Isparta ve Burdur'daydık. Gezdik, vatandaşlarla konuştuk, sabahın beşinde gül toplamaya gittim. Oradaki kadınlar bazı sorunları aktardılar, onların sorunlarını bir şekilde çözmek bizim boynumuzun borcudur. Isparta gül merkezi, Isparta'nın korunması lazım. Isparta'nın aynı zamanda gül sektörünün merkezi olması dışında o merkezin büyütülmesi lazım. Altından daha değerli ama değerini ne hikmetse siyasetçi bir türlü kavrayamadı. Ne istiyorsunuz döviz yok şu yok bu yok. Topraktan üretiyor ve büyük bir kısmını ihraç ediyor ve ülkesine döviz getiriyor. Kendi ülkesine döviz getiren bir tarım alanı bu. Taban fiyatın en az 7,5 lira olması lazım. Ciddi bir altyapı planlaması yapılması lazım. Gülü savunanların, emek harcayanların iktidarında olur, bunları yapacağız."
"Bir dahaki seçimde yalan söyleyene oy verme kardeşim""Tam 10 yıldır her seçimde Şarkikaraağaç'a giderler kesinlikle kapalı devre su getireceğiz diye vaatlerde bulunuyorlar, sonra da Ankara'ya dönerler, Şarkikaraağaç'ı unuturlar. Biz unutmayacağız. Onar yapmadılar biz yapacağız. Onlar size önem vermediler bir veriyoruz. Onlar sizin oylarınızı almak için size yalan söylediler biz asla ama asla söylemeyeceğiz. Bir bir şeyi yapabiliyorsak yapacağız, yapamıyorsak sebeplerini açıklamak zorundayız. Buradan sözümdür. 20'ye yakın köy var, aldatılmış vaziyetteler. Bu köylerin çoğunluğu ağırlıklı olarak AK Partiye oy vermiş köyler. Şimdi buradan sesleniyorum; seni kandırdılar mı kandırdılar. Bir dahaki seçimde yalan söyleyene oy verme kardeşim."
Güzelpınar'a destek: Siz mücadeleyi verin biz her türlü desteği size sağlayacağız"İkizdereli kadınlar, diğer kadınlara da örnek oldunuz. Diğer kadınlar da kekik üretimi konusunda sizin verdiğiniz mücadeleyi gösteriyorlar. Verdiğiniz mücadele bir hak hukuk adalet mücadelesidir. Köyünüze, ağacınıza sahip çıkıyorsunuz. Aynı şekilde Güzelpınar mahallesi kadınlarına da yürekten teşekkür ederiz. Siz mücadeleyi verin biz her türlü desteği size sağlayacağız. "
"Biz hakkınızı teslim edeceğiz, o zaman yanımıza geleceksiniz""Çay üreticisi çıkmış hakkını istiyor. Hak istemenin suç olduğu bir dönemi yaşıyoruz. O nedenle çay konusunda Rizeli, Artvinli kardeşlerim yıllardır itiraz ediyorsunuz, yıllardır haklarınız verilmiyor. Hiç aklınıza geliyor mu ya oy verdiğiniz AK Parti yıllardır Türkiye'ye tonlarca çay ithal ediyor. Kaçak çay mı diyorsun her yerde görürsün. Biz ithalatı kesinlikle yasaklayacağız. Kaçak çayı da meydana koyup dibine kibriti vereceğiz, meydanda yakacağız. Onlar sizin hakkınızı savunamaz. Onlar sizin hukukunuzu savunamaz. Ama biz bize oy verirsiniz vermezsiniz o ayrı bir şey ama iktidar sahiplerinin her vatandaşın hakkını teslim etmesi lazım. Biz hakkınızı teslim edeceğiz, o zaman yanımıza geleceksiniz. Sizin hakkınızı hukukunuzu teslim ettiğimizi göreceksiniz. Siz sandığa gittiğinizde de vicdanınıza göre oy kullanacaksınız ben bunu çok iyi biliyorum.
Fındığı uluslararası tekellere teslim ettiler. Bu düzen böyle giderse önümüzdeki 10 yıl içinde bütün fındık üreticileri büyük bir tekelin işçisi olacak. Fındık bahçelerini satın alıyorlar şimdi. Ne olacak peki? İşçi olacak asgari ücrete mahkum olacak. Fındık konusunda fiyatın 35 lirası olması lazım. Türk lirası zaten eridi. Bir fındık 4 dolar etmez mi? Bu fiyatı verirler mi? Endişem var, vermezler. Niye? Uluslararası tekellere hizmet ediyor bunlar. Fındık üreticisine hizmet etmezler bunlar. AK Parti İl Başkanı da üreticiyi tehdit ediyor yerel televizyonda. E biri dönüp size ayağını denk al diyor siz de gidip tıpış tıpış oy veriyorsanız elbette sizi açlığa mahkum edeceklerdir. Her birimizin uyanması gerçekleri görmesi lazım.
"Sana söz verilmiş ama gereği yerine getirilmemişse oyunun rengini değiştireceksin"Türkiye Ziraat Odalar birliği 41 ilde kuraklık yaşandığını ifade etti. Dünyada ısının giderek yükseleceğini herkes biliyor. Dünyada ısı giderek yükseliyorsa tarım için önlem almak gerekiyor. Tarlaların bir şekliyle sulanması gerekiyor. Kim düşünecek bunu? İktidar sahipleri? Düşünüyorlar mı? Kesinlikle düşünmüyorlar. Burdur'a gittiğimizde dediler ki Karacaören Barajı var bize söz verdiler Bucak ovasını sulayacak diye. Yapmadılar. Yapmazlar kardeşim. Her seferinde gidip oy verirsen niye yapsın ki! Unutmayacaksın kardeşim. Sana söz verilmiş ama gereği yerine getirilmemişse oyunun rengini değiştireceksin.
"Halka yalan söylüyorlar""Efendim ekeriz kuraklık olur e bir şey olmaz dışarıdan ithal ederiz. mercimekten tutun nohuta kadar ithal ediyorlar zaten. Et de dışarıdan geliyor. Daha ucuza alıyoruz diyorlar. Halka yalan söylüyorlar."
Yabanı çiftçileri zengin ediyorlar. Ziraat Odası Başkanı bağırıyor raporlar hazırlıyor gönderiyor, bakın çiftçi perişan, saman bile elde edemiyor diye. Çözüm , iktidar sahiplerinden çözüm için bir cümle duydunuz mu? Duyamazsınız. Ama rantiye sınıfı olsa hepsini orada görürsünüz. Havadan apra kazananlar.
"Gayrimenkul sahibinin yükünü niye getirip esnafın sırtına yıkıyorsunuz?""Normalleşme başladı umarım kısa sürece normalleşme yüzde yüz olur, sadece biz değil herkes maskelerini atar ve böylece daha huzurlu daha sağlıklı bir dünyada yaşamış oluruz. Açıldı ama birkaç noktada iktidarın dikkatini çekmek bizim görevimizdir. İş yerlerini açtınız, Aşılamada önce iş yeri sahibi ve sonra orada çalışanların aşı olması lazım. Bu olduğu takdirde daha sağlıklı bir süreci başlatmış oluruz. İkincisi kiralarda stopaj kalkmadı mı? Kalkması lazım. Esnafın ne işi var. Gayrimenkul sahibinin yükünü niye getirip esnafın sırtına yıkıyorsunuz? İcra dairelerini bir süre bırakın ya bir nefes alsın. İcra dairelerini üç ay beş ay erteleyin bir nefes alsınlar. Bankalardan alınan kredilerin faizlerini erteleyin esnaf bir nefes alsın."
Kılıçdaroğlu'ndan TÜİK'in açıkladığı büyüme rakamına tepki"Milliyetçi Hareket Partisi şu soruyu Erdoğan'a sorma cesaretini gösteriyor mu: TC devletinde Türk Lirası geçerlidir. Ne zamandır siz dolar üzerinden TC vatandaşlarından borç almaya başladınız? Saray beslemeleri onlar yüzde 7, yüzde 40 zaten büyüyorlar. İhaleler zaten onlara veriliyor. Eskiden bir maaş alanlar şimdi 4-5 maaş alıyor. Onlar da bu yüzde 7'den yararlandılar. Mafyanın keklediği siyasetçiler. Onlar da bu işten bir para kazandılar. Alıyorlar. Rüşvet. Cepler dolu. Onlar şikâyet eder mi? Etmez tabi. 83 milyon insan bir avuç kişiye çalıştı. Memleketi bu hale getirdiler. Kim büyüdü kim büyümedi. Bunun üzerinde durmak gerekiyor. "
İçişleri Bakanı suçluyu neden gizliyor; "Bana dokunma ha dokunursan bu daha başlangıç" mı demek istiyor?"Emniyet İstihbarat, Jandarma istihbarat İçişleri'nin emrinde. Dolayısıtyla İçişleri Bakanı'nın kafadan attığı bir rakam değil bu. Kişiyi de rakamı da biliyor. Ve verenlerin dilinden konuşuyor keklemişler diye. Bakın savcı çağırırsa gideceğim açıklayacağım diyor. Şimdi benim AK partili ve MHP'li kardeşlerimin dinlemesini istiyorum. Ne diyor kanun? TCK ne diyor? Yüz kızartıcı bir suç bir sefer (TCK 279. maddeyi örnek gösterdi). Söyledi 10 bin dolar. Kime? Bir siyasetçiye dedi. Suçu gizliyor mu? Gizlemiyor. Suçluyu gizliyor mu? Gizliyor. İçişleri Bakanı suçluyu niye gizliyor. Şunu mu demek istiyor? Bana dokunma ha dokunursan bu daha başlangıç. Normalde suç olduğunu içişleri Bakanı bilir. Ama şuna güveniyor. Ben onu teslim aldım, bana dokunamaz. Devleti bu mantıkla yönetirseniz devleti mafyaya, terör örgütlerine teslime dersiniz. "
"Şentop konuşmuyorsa, acaba 10 bin dolar benzeri bir olay her ay ona da mı veriliyor?""Şentop bu konuyu açıklamak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne düşen bu kara gölgeyi kaldırmak zorundadır. Eğer Şentop konuşmuyorsa, acaba 10 bin dolar benzeri bir olay her ay ona da mı veriliyor? Sessiz kalamaz Şentop. Saraydakiler sessiz kalabilir onların tamamı zaten bir yerlerden besleniyor. Ama Şentop TBMM'ni temsil ediyor. Bu meclisin onurunu korumak, bu pisliği aydınlatmak zorundadır."
Soylu koltuğu garanti alama peşinde, Erdoğan da Soylu'ya sahip çıkmak zorunda"Soylu'ya bakanlığı kim verdi? Erdoğan. Peki 10 bin dolar rüşvet verdiğini devletin televizyonunda açıklarken Erdoğan bunu duymadı mı? Erdoğan Soylu'yu çağırıp ya arkadaş sen bu 10 bin dolar rüşveti kime verdin diye sordun mu? Sormadın. Sorabilir mi? Soramaz. Ayrıca şunu da sormalı; 'Çıktın devletin televizyonuna bir siyasetçinin her ay 10 bin dolar rüşvet aldığını söyledin bir de çıktım bir şey daha söyledin. Eskiden içişleri bakanlarının çocuklarının evlerinde para sayma makineleri var dedin. Ya 17-25 ile bana bir mesaj mı vermek istedin?' Soylu koltuğu garanti alama peşinde. Erdoğan da Soylu'ya sahip çıkmak zorunda. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Eğer siz hükümeti yer altı çetelerine teslime derseniz, yer altı çeteleri hükümet erbabına talimat verirse böyle bir tablo çıkar ortaya. "
Devleti yönetenleri yönetiyor yer altı dünyası"Zindaşti uyuşturucu kaçakçısı nasıl çıktı hapishanelerden? Elde ettiler siyasetçiyi. Hakime talimatlar verildi ve çıktı. Devleti yönetenleri kontrol edenleri kontrol ettiğiniz anda devleti yönetmeye başlarsınız. Devleti yönetenleri yönetiyor yer altı dünyası. Düşünün 80 milyon insan yer altı dünyasından bir lideri ne söylediğine bakıyor. Böyle bir tablo TC devletine yakışıyor mu? Memleketi bu hale kim getirdi? Bakın siyasetçiye rüşvet verdiğiniz andan itibaren elde edersiniz ama Türkiye'nin aleyhine olur, kaybeden Türkiye olur. Örnek iki tane rüşvetçiyi büyükelçi atadılar. Rüşvetçi arabasında Türk Bayrağı taşıyor. Peki bu rüşvetçiye yabancılar daha fazla para verip devletin sırlarını alabilirler mi? Verirsin orayı istediğin bilgiyi alırsın. Peki TC devleti tarihinde hiç bu duruma düştü mü? Düşmedi.
"Boşuna demiyordu damat at izi it izine karıştı diye. E bir bildiği var o da görüyor zaten. Bu iktidar TC tarihinin gördüğü en vasat iktidardır en beceriksizidir. En dar görüşlü iktidarıdır. Sadece ailesini ve yakın çevresini düşünen ve Türkiye'yi düşünmeyen bir iktidardır. Bu iktidar illegal organizasyonlarla iç içe geçmiş bir iktidardır. Bu iktidar beceriksiz ve etkisiz bir iktidardır. Bu iktidar 83 milyonun omuzlarına ciddi yükler getiren iktidardır. Onun için bir an önce seçime gitmeliyiz diyoruz."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Şubat 2023
İmsak 06:08
Güneş 07:29
Öğle 12:58
İkindi 15:51
Akşam 18:16
Yatsı 19:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 20 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 20 53
2. Real Madrid 20 45
3. Real Sociedad 20 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Rayo Vallecano 20 32
6. Villarreal 20 31
7. Real Betis 20 31
8. Athletic Bilbao 20 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 20 28
11. Girona 20 24
12. Celta Vigo 20 23
13. Real Valladolid 20 23
14. Almeria 20 22
15. Espanyol 20 21
16. Sevilla 20 21
17. Valencia 20 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9
Whatsap İhbar Hattı